[powrót]  

                                                     FORMA TAŃCA

 

INSTRUKTOR

 

Regulamin zajęc ( do pobrania   doc)

 

STUDIO TANECZNO WOKALNE "REVOLTADE"

HISTORIA Studia Taneczno – Wokalnego „REVOLTADE”.
Studio Taneczno – Wokalne „Revoltade” powstało w Październiku 2011 roku w Darłowskim Ośrodku Kultury. Od Października 2011 roku do Grudnia 2011 roku trwał konkurs na nazwę Studia tanecznego i po rozstrzygnięciu została nazwa ”REVOLTADE „.
Nazwa „Revoltade” została wzięta z terminu tańca klasycznego a oznacza ‘….skok z przeniesieniem jednej wyprostowanej nogi z drugą z obrotem w powietrzu …..”.
Również do Grudnia 2011 roku trwał nabór dzieci i młodzieży i odbył się pierwszy casting przeprowadzony w Listopadzie 2011 roku w Darłowskim Ośrodku Kultury w Darłowie.
Od Stycznia 2012 roku Studio Taneczne rozpoczęło pracę w dwóch grupach wiekowych do 15 lat i powyżej 15 lat. Dzieci i młodzież zaczęły pracę w pierwszej sekcji tanecznej – Taniec współczesny z specjalnością - modern i jazz. Na bazie tych specjalności powstały dwie miniatury taneczne „Pokład” oraz „Morskie Opowieści” obie miniatury o tematyce morskiej , oraz etiuda ‘Coda”.
Ten repertuar pozwolił, aby Studio Taneczne mogło już od Marca 2012 roku występować na ternie miasta i gminy Darłowo w różnych imprezach okolicznościowych, organizowanych przez Darłowski Ośrodek Kultury, Szkoły Podstawowe, Gimnazjum, Urząd Miasta Darłowo, Dom Dziecka oraz Wolontariat. W okresie od Marca do Czerwca 2012 roku Studio Taneczne dało 8 koncertów.
W Marcu 2012 roku powstaje druga sekcja taneczna – Taniec Towarzyski z specjalnością – fristajl i powstaje walc wiedeński do muzyki z filmu pt. Amelia.
Pod koniec Marca 2012 roku Darłowskie Studio Tańca „Revoltade „ było na III Powiatowym Maratonie Artystycznym w Kołobrzegu. Grupa taneczna powyżej 15 lat zaprezentowała etiudę taneczną pt. Coda i zdobyła I miejsce w kategorii taniec współczesny – szkoły ponad gimnazjalne.
W Czerwcu 2012 roku Darłowskie Studio Tańca „Revoltade” zakończyło pierwszy rok działalności wspaniałym ogniskiem z licznymi nagrodami, zabawami no i oczywiście była kiełbaska i mnóstwo słodyczy. Wszystko było przygotowane przez rodziców, wspaniałą trójkę zespołu i młodzież. Zabawa była prawie do białego rana……………………..cdn.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dariusz Chimko

BREAK DANCE

zajęcia dla początkujących

 

Taniec ten powstał w Stanach Zjednoczonych na przełomie lat 60 i 70-tych. Najprężniej rozwijał się w Nowym Jorku i Los Angeles, bardzo szybko jednak stał się popularny w całych Stanach. Największy rozwój breakdance’ingu nastąpił na przełomie lat 70 i 80-tych. To wtedy organizowano imprezy, na których tancerze nazywani „B-boys” i „B-girls” popisywali się swoimi imponującymi akcjami, numerami. Elementy tego tańca to: power moves, footwork, top rock, up rock, freezes, poping, locking. Istotą B-boyngu jest dążenie tancerzy do wyrobienia własnego unikatowego stylu.

Zgłaszać można się telefonicznie pod numerem telefonu 94 314 26 29, pocztą elektroniczną kultura@darlowo.pl lub osobiście w kinie "Bajka".

GALERIA

 

 

MARCIN GRZYBOWSKI

Trzykrotny Mistrz Polski w Formacji B. Dance, dwukrotny reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata Bremen 2003, 2004 solo.
 


 

 

Z dniem 01.09.2011 zakończyła współpracę z Darłowskim Ośrodkiem Kultury mgr MONIKA FERKA, która od 2007 roku była instruktorem Zespołu Tańca Współczesnego FLESZ. 

Za dotychczasową współpracę z Panią Moniką serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy z młodzieżą.

          

 

HISTORIA  Zespołu Tańca Współczesnego FLESZ.

 

Grupa powstała we wrześniu 2007 roku.  Tworzą ją obecnie dziewczyny w wieku 12 - 18 lat. Siedzibą zespołu jest Darłowski Ośrodek Kultury, gdzie tancerki mogą doskonalić umiejętności oraz tworzyć nowe choreografie.
          W związku z tym, że DOK nie dysponuje na dzień dzisiejszy własną salą baletową zespół korzysta z gościnności pani Małgorzaty Świątkowskiej dyrektora Miejskiego Gimnazjum w Darłowie, korzystając z małej sali gimnastycznej.

          W ciągu trzech lat istnienia zespołu jego skład ulegał ciagłym zmianom, w zajęciach uczestniczyły nie tylko dziewczęta ale również swoich sił próbowali chłopcy, którym zapału i cierpliwości niestety nie starczało na długo. W pierwszych dwóch latach istnienia na zajęciach, tancerze zaznajamiali się przede wszystkim z techniką różnych form tanecznych (podstawy tańca klasycznego, jazzowego, współczesnego). W związku z modą na wszechstronnnego tancerza dziewczyny próbowały również bardzo popularnego hip hopu uczestnicząc w różnych warsztatach tanecznych. Przez ten okres prezentowały się również na różnych imprezach lokalnych organizowanych przez DOK, Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta Darłowo.

        We wrześniu 2009 r. po raz pierwszy uczestniczyły w  XIV Festiwalu Młodzieży Euroregionu Pomerania w Koszalinie. Zaprezentowały tam dwie choreografie,  w stylu hip hop i jazz. Był to ich pierwszy występ na dużej scenie i  niezapomniane przeżycie. Kolejne występy to imprezy lokalne w Darłowie, gdzie wielokrotnie zdobyły aplauz publiczności i udział w konkursach tanecznych: II Powiatowy Przegląd Zespołów Tanecznych w Darłowie i Ogólnopolski Festiwal Tańca Kwakowo 2010. W obu konkursach dziewczyny zaprezentowały sie w jazzowej choreografii "PRZEBUDZENIE'" do muzyki Oliviera Shanti.

          Udział w Festiwalach Tańca:

  • kwiecień 2008  I Powiatowy Przegląd Zespołów Tanecznych w Darłowie
  • wrzesień  2009 r. XIV Festiwal Młodzieży Euroregionu Pomerania w Koszalinie
  • marzec 2010 r. X Ogólnopolski Festiwal Tańca Kwakowo w Kobylnicy
  • kwiecień 2010 r. II Powiatowy Przegląd Zespołów Tanecznych w Darłowie
  • październik 2010 r. II Festiwal Tańca Nowoczesnego w Pyrzycach- udział
  • grudzień 2010 r. premiera spektaklu "ŻYCIE TO DŻUNGLA" w Kinie Bajka w Darłowie
  • styczeń 2011 r. V Festiwal Tańca Nowoczesnego w Lęborku (piąte miejsce w kategorii inne formy powyżej 15 lat)
  • maj 2011 r. I Pomorskie Spotkania Taneczne w Darłowie (trzecie miejsce)

 

         Obecnie skład zespołu tworzą najlepsze tancerki:

Magdalena Wąsik (18), Milena Wąsik (17), Agnieszka Budnerska (18), Agnieszka Wiaderna (19), Idalia Jaskulska(15), Aneta Karska (19) Dominika Schań (12).

 

"..Największy sukces dla mnie to wytrwałość, sumienność, pasja i determinajca moich wspaniałych tancerek..."Monika Ferka (instruktor)

  GALERIA

mgr

MONIKA FERKA

dyplomowany instruktor tańca

 

JAZZ

Taniec ten składa się z różnych stylów tańca i stanowi mieszankę etnicznych tradycji i technik. Korzeni tańca jazzowego należy szukać w tańcach afrykańskich. Podstawą jest rytm, policentryzm i izolacja. Izolacja polega na niezależnym od siebie poruszaniu poszczególnymi częściami ciała w przestrzeni i zgodnie z rytmem, co występuje w tańcach afrykańskich. Obecnie jazz stanowi syntezę tańca afrykańskiego z tańcem modern. Styl ten jest pod silnym wpływem tańca modern i baletu, a jego artystyczny rezultat zależy od tanecznego wykształcenia choreografa i jego ciągłego doszkalania się w tańcu jazzowym.
 

HIP HOP

to technika otwarta związana stylistycznie ze street dance, asymiluje klasyczne techniki hip-hopowe takie jak locking, popping, funk. Jej upowszechnieniu sprzyjały realizacje teledysków i koncerty wykonawców z kręgu muzyki hip-hop, soul, R N B, pop. Taniec ulicy, wywodzący się z czarnych dzielnic Nowego Yorku. Wyszedłszy z amerykańskich gett, zawojował cały świat, a pod koniec lat 90 zaczął wchodzić na „salony”. Jest to niezwykle dynamiczny, wręcz szalony taniec, łączący młodzieńczy luz z perfekcyjnie wyćwiczonymi, skomplikowanymi i skocznymi krokami.

BALET

Zajęcia baletowe pozwalają dzieciom uwierzyć we własne siły, pomagają wyzbyć się nieśmiałości, rozwijają koordynację i grację ruchów, a także wyrabiają ogólne poczucie estetyki i dbałości o wygląd. Dzieci uczestniczące w zajęciach uczą się samodzielności, odpowiedzialności i dyscypliny, a także współpracy w grupie. Podczas zajęć dzieci uczą się poczucia rytmu, poznają świat muzyki, ruchu, usprawniają motorykę całego ciała, co wpływa na ogólny rozwój fizyczny dziecka. Zajęcia oparte są na technice tańca klasycznego wzbogacanej o zabawy i elementy tańca ludowego i gimnastyki artystycznej.
 

TANIEC WSPÓŁCZESNY

Taniec oparty na idei baletu, pozbawiony jednak jego sztywnych zasad, w szczególności kładzie nacisk na pokazanie emocji tancerza, który tańcząc układ, stara się opowiedzieć odbiorcy pewną historię poprzez ruchy charakterystyczne dla rodzaju tej opowieści. Taniec współczesny jest bardzo luźną formą tańca, to znaczy, że nie ma ograniczeń tak, jak w balecie, co do ustawienia ciała – tutaj tancerz ma ogromną dowolność w kreowaniu ruchu, wykorzystywany jest tu ciężar ciała, grawitacja, oddech, swingi itp.