23  listopada

 

Galeria Rybacka i Marynistyczna SKŁO44 poleca:

 

 

1. Pokazy audiowizualne filmów archiwalnych z lat 60. i 80., w których przewija się Darłowo, Darłówko i morze.

2. Wystawy fotograficzne:

- Darłowo Naprawdę Wczoraj, fotografia filmowa

- Balast, bez którego nie płyniemy – wystawa zdjęć Krzysztofa Barankiewicza

3. Wystawa ceramiki: Bałtyk moje inspiracje – autorstwa Iwony Hukały

4. Dźwięki Galerii 

5. Warsztaty kreatywne

6. Dedykowane spotkania tematyczne „Wokół Portu Darłowo”

7. Współpracę z nami. 

 

Polecamy zwiedzanie indywidualne i grupowe, chętnie przeprowadzimy zajęcia Nauki o Kulturze (NoK) dla uczniów.

 

Zapraszamy do współpracy artystów i twórców, osoby żywo zainteresowane naszym miastem:

jego morskimi i rybackimi tradycjami.  

 

 

 

Obecne wystawy dostępne będą od 22 listopada do końca roku.

 

Galeria czynna będzie:

Poniedziałek – środa

Godz. 7:00 – 15:00

 

Na indywidualne potrzeby – po wcześniejszym kontakcie oraz w trakcie spotkań tematycznych i dedykowanych.

 

Jesteśmy dla Was, dla nas, dla ogółu…

---------

„Galeria rybacka i marynistyczna - stworzenie miejsca spotkań i edukacji kulturowo - historycznej mieszkańców Darłowa w budynku Domu Kultury w oparciu o regionalne dziedzictwo rybackie”.

 

Umowa o dofinansowanie nr 00481-6523.2-SW1610717/21/22 z dnia 12.04.2022 r.

 

Umowa związana z realizacją operacji w ramach działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, zawartym w Programie, w tym związane z realizacją operacji własnych LGD, o których mowa w art. 17 ust. 3 pkt 2 ustawy o rozwoju lokalnym, z wyłączeniem projektów grantowych, o których mowa w art. 17 ust. 3 pkt 1 ustawy o rozwoju lokalnym, w ramach celu „Propagowanie dobrostanu społecznego i dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym dziedzictwa kulturowego, rybołówstwa i akwakultury oraz morskiego dziedzictwa kulturowego”, obejmującej: Promowanie, zachowanie lub upowszechnianie dziedzictwa kulturowego rybołówstwa i akwakultury oraz morskiego dziedzictwa.

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

23 listopada

 

Flauta… kreatywne warsztaty z Anią Grabowską,
czyli na Fali Dobrej Zabawy

 

 

 

W Galerii Morskiej i Marynistycznej nie mogło zabraknąć atrakcji dla najmłodszych i oferty familijnej. Zapraszamy dzieci, młodzież i rodziny – do kreatywnego spędzenia czasu wolnego.

 

Już w sobotę, 25 listopada 2023 roku o godz. 15:00 zainaugurujemy nowy cykl warsztatów, które będą organizowane w naszej nowej przestrzeni, a których tematyka zawsze będzie miała wspólny mianownik jakim jest nasze morze. To ono stało się inspiracją i płaszczyzną poszukiwań tematów. Zapraszamy do udziału. Wstęp wolny.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o kontakt z instruktor pod nr tel. 668 508 066.

 

Flauta, na fali dobrej zabawy – sobota, 25 listopada 2023, start 15:00.
Galeria Morska i Marynistyczna SKŁO44 – Darłowo, Dom Kultury – ul. Marii Skłodowskiej – Curie 44.

 

 

  

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

21 listopada

 

WYSTAWY W GALERII

 

 

1. Iwona Hukała i jej wystawa Bałtyk
– moje inspiracje

 

Dzień Otwarty - 22 listopada 2023
Galeria Rybacka i Marynistyczna Skło44
Godzina 12:00 i 16:00
Wstęp wolny

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszej Galerii Rybackiej i Marynistycznej Skło44 – 22 listopada 2023. W ramach Dnia Otwartego – można obejrzeć i poznać nową przestrzeń kulturalną, usłyszeć jej dźwięki, zobaczyć obrazy wideo, które powstały w latach 60. i 80., obejrzeć wystawę Krzysztofa Barankiewicza – kadry, które uchwycił przy okazji wydania drugiej płyty muzycznej zespołu Niezbędny Balast, wziąć udział w rozmowie remontowej oraz poznać Iwonę Hukałę i jej niezwykłe małe dzieła sztuki ceramicznej.
Bałtyk – moje inspiracje to grupa rzeźb ceramicznych powstałych specjalnie na oficjalne otwarcie Galerii Rybackiej i Marynistycznej. Wystawa odnosi się bezpośrednio do tradycji rybołówstwa, portu i sprytnie przenosi nas na współczesne kąpielisko morskie – na plażę w Darłówku.

 

Iwona Hukała. Polska artystka, projektantka ceramiki. Od lat tworzy ceramiczne cuda inspirowane światem natury i człowiekiem. Od 2021 roku związana jest z Darłowskim Ośrodkiem Kultury. Przy jej znaczącym współudziale powstały markowe produkty ceramiczne stanowiące kolekcję wyjątkowych pamiątek z Darłowa. Tym razem, specjalnie dla potrzeb Galerii stworzyła wyjątkową wystawę, która odnosi się bezpośrednio do tradycji rybołówstwa i portu Darłowo.
Przyjdź, zobacz i zapamiętaj szczegóły… w nich bowiem ukryła Artystka wyjątkowy charakter wystawy z potencjałem na ciąg dalszy…

 

2. Krzysztof Barankiewicz i jego wystawa fotograficzna
pn.: Balast, bez którego nie płyniemy


10 Lat Niezbędnego Balastu - 23 listopada 2023
Galeria Rybacka i Marynistyczna Skło44
Godzina 17:00
Wstęp wolny

 

23 listopada 2023 – o godz. 17:00 zapraszamy do odwiedzenia naszej Galerii Rybackiej i Marynistycznej Skło44. W ramach jubileuszu zespołu szantowego z Darłowa odbędzie się spotkanie i rozmowa z liderami i muzykami, którzy obiecali także, że zagrają na żywo.
Ponadto – można obejrzeć i poznać nową przestrzeń kulturalną, usłyszeć jej dźwięki, zobaczyć obrazy wideo, które powstały w latach 60. i 80., obejrzeć wystawę Krzysztofa Barankiewicza obrazującą muzyków, Franka, Stocznię Darłowo. Obrazy te postały przy okazji, czy raczej za sprawą wydania drugiej płyty muzycznej Niezbędnego Balastu, poznać sztukę ceramiczną Iwony Hukały i jej niezwykłe małe dzieła. Powstały one specjalnie na oficjalne otwarcie Galerii Rybackiej i Marynistycznej. Wystawa odnosi się bezpośrednio do tradycji rybołówstwa, portu i sprytnie przenosi nas na współczesne kąpielisko morskie – na plażę w Darłówku.

Krzysztof Barankiewicz – to artysta fotograf z Darłowa i absolwent ZSM Darłowo. Ma wyjątkowe oko do kadrów i dużo szczęścia sytuacyjnego w plenerze. Był zarówno tam, gdzie muzycy jaki i Franek – statek szkoleniowy. Kto jak kto, ale Barankiewicz pokazał go z nieoczywistej perspektywy.

 


3. Darłowo . Naprawdę wczoraj
Fotografia filmowa

 

Pierwszy obraz, z jakim spotykamy się w Galerii Rybackiej i Marynistycznej, to kadr z filmu „Naprawdę wczoraj”, który powstał w Darłowie w 1963 roku.
Nic tu nie jest przypadkiem.

 

… więcej nie zdradzamy. To trzeba zobaczyć. Zapraszamy od 22 listopada 2023 – Dom Kultury Skło44.

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

15 listopada 2023   

 

Galeria Rybacka i Marynistyczna SKŁO44 . Nowa przestrzeń kulturalna w mieście 

 

Niech płynie… niczym Wieprza przez Darłowo 

 

Remont zakończyliśmy już jakiś czas temu, ale oficjalnego otarcia z przytupem nie było. A na takie miejsce to zasługuje z kilku powodów. Po pierwsze – budynek z 1933 roku, który przez dekady pełnił funkcję miejskiego przedszkola – po 90 latach przeszedł duży remont. Chyba największy w swojej historii. Po drugie – jest on własnością Darłowskiego Ośrodka Kultury od 2013 roku. Oznacza to, że obchodzimy mały jubileusz tego obiektu, ale nade wszystko – zmienił on swoje przeznaczenie i stał się Galerią Rybacką i Marynistyczną – wylicza Magda Burduk. 

Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu jakiego udzieliło Miasto Darłowo i Województwo Zachodniopomorskie na ten cel, z przeznaczeniem stworzenia Galerii, miejsca spotkań i edukacji kulturalno-historycznej mieszkańców Darłowa w budynku Domu Kultury w oparciu o regionalne dziedzictwo rybackie.  

Czy nowa galeria jest muzeum? 

- Nie. Marzymy, aby Galeria stała się wspólną przestrzenią twórczą wyzwalającą potencjał mieszkańców Darłowa, łączącym pokolenia miejscem spotkań, jednocześnie – współczesnym i wspominającym z szacunkiem minione czasy. Chcielibyśmy, by było to miejsce nas wszystkich: gościnne i otwarte, w którym ciekawi świata ludzie będą mogli realizować swoje pasje, rozwijać zainteresowania i umiejętności, dzielić się wiedzą, praktyką i doświadczeniem. 

Nade wszystko jednak zależy nam, by Galeria stała się miejscem lubianym przez mieszkańców miasta, w którym zechcą przebywać przez wzgląd na siebie i własną tożsamość. 

Darłowo to miasto z morskimi tradycjami. Kiedyś funkcjonowało tu przedsiębiorstwo Kuter, były kutry i łodzie rybackie a rybackie tradycje się odziedziczało i przedłużało o kolejne pokolenia. Sieciarki – kiedyś potrafiło ich być i pięćdziesiąt. Dziś to pojedyncze osoby a zawód ten odchodzi do lamusa. Warto by ludzie młodzi o tym nie tylko wiedzieli – ale także to szanowali, by Ci którzy pamiętają – dzielili się tą pamięcią, a prywatne archiwa stały się inspiracją i źródłem wiedzy, zachęcającym do jej poznania. Tym ma być ta Galeria – a wystawy i wydarzenia w niej realizowane niech dyktuje nam życie tu płynące. Bohaterami niech staną się zwykli ludzie, którzy prowadząc pozornie skromne i zwykłe życie – zbudowali niesamowitą historię i tradycję wartą badań i analiz. 

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał: Rafał Nagórski zastępca burmistrza w towarzystwie: Tomasza Breszki – szefa referatu inwestycji miejskiego ratusza i Magda Burduk, dyrektor DOK Darłowo. 

Świadkami tego wydarzenia byli wszyscy Ci, którzy tworzyli tą nową przestrzeń kulturalną, osoby związane z portem w Darłowie, reprezentanci środowisk rybackich, żeglarskich i handlowych, radni, zaproszeni goście. 

 

Bogaty kalendarz wydarzeń i aż 3 dni otwarte Galerii – to powód by odwiedzić Dom Kultury SKŁO44 w Darłowie (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 44). Zapraszamy i przypominamy:

22 listopada – możliwość zwiedzania i oglądania wystaw, rozmowy w tym z autorką ceramicznych, małych dzieł sztuki – Iwoną Hukałą. Godz. 12:00 i 16:00.

23 listopada – zabrakło skali… w skali Beauforta, czyli 10 Lat Niezbędnego Balastu. Jubileusz zespołu szantowego, spotkanie z założycielami i muzykami oraz wystawa zdjęć Krzysztofa Barakniewicza. 

25 listopada – Flauta, czyli kreatywne zajęcia dla całych rodzin w morskim klimacie. Prowadzenie Anna Grabowska – bądźcie na Fali Dobrej Zabawy. Zapisy: 668 508 066. 

Zapraszamy. 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

ZDJĘCIA (klik)