13 czerwca 2023

 

Schodami ku górze i do galerii…

 

 

Informujemy, że prace związane z modernizacją i remontem z przebudową części jednego z naszych obiektów - Domu Kultury SKŁO44, chyba z zakrętów zaczynają dostrzegać prostą.

Nie od dziś wiadomo, że dotykanie istniejących i oprószonych czasem budynków nie jest łatwe i zawsze coś po drodze może nas zaskoczyć, niemniej jest to zadanie dostarczające dużo satysfakcji. Po napotkanych problemach, zweryfikowaniu planów poszliśmy prężnie dalej – i już dziś widzimy, że miejsce to nabrało nowego charakteru. Zmuszeni byliśmy zmienić termin realizacji zadania o 28 dni a to z uwagi na konieczność zmiany dokumentacji projektowej o czym szerzej pisaliśmy już wcześniej. Obecnie… schnięciu poddawane są nowe schody, a wszystkie pomieszczenia przeszły do fazy – wykończenia. Powoli dobiegamy do mety z remontem. Po tym czasie nastąpi wielkie czyszczenie, sprzątanie i aranżowanie. Wszystko to oczywiście przypada w czasie dogodnym dla budowlańców i działaczy kultury… w sezonie, gdy świeci słońce.

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------

 

18 kwietnia 2023

 

Starych nie ma – będą nowe! Remont w Domu Kultury SKŁO 44

 

W ostatnim poście informującym o trwającym remoncie w budynku Domu Kultury SKŁO44 zapowiadaliśmy, że przymierzamy się do kolejnego etapu prac. Przewidywał on usunięcie dotychczasowych – drewnianych schodów. Były one łącznikiem pomiędzy poziomem 0 a pierwszym piętrem obiektu objętego remontem. W zeszłym tygodniu (połowa kwietnia 2023) wspominane schody zostały całkowicie usunięte. Obecnie trwają prace polegające na wzmocnieniu ścian klatki schodowej, które będą podporą i zarazem wzmocnieniem nowej – żelbetowej konstrukcji ciągu komunikacyjnego na piętro. W kolejnym etapie przejdziemy do prac, w efekcie których powstanie solidny ciąg pieszy umożliwiający poruszanie się pieszo a także umożliwi osobom z dysfunkcją pokonać ten dystans. 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

12 kwietnia 2023

 

Remontujemy, adaptujemy, unowocześniamy – Dom Kultury SKŁO 44

 

Jakiś czas temu informowaliśmy, że podpisaliśmy umowę z wykonawcą i rozpoczęliśmy remont naszej filii – Domu Kultury przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie 44 w Darłowie – pot. Skło44. W wielkim skrócie możemy dziś zdradzić, że to co miało spać… spadło. Skuliśmy wszystkie tynki ze ścian, przebudowaliśmy nieco piętro, pozbyliśmy się rzeczy zużytych i niepotrzebnych a to pozwoliło nam pozyskać przestrzeń użytkową. Całkowitej rozbiórce uległy wszystkie podłogi na piętrze. Ten zabieg odciążył konstrukcję budynku i pozwolił nam pozbyć się wszelkich progów. Schowki i zakamarki, które wcześniej nie pełniły żadnej strategicznej funkcji zostały zlikwidowane na rzecz bardziej przestrzennych powierzchni ogólnych budynku, co wpłynie na strzelistość korytarzy i ciągów komunikacyjnych. Niewielkie pomieszczenie na piętrze zostało zaadaptowane na rzecz łazienki spełniającej wymogi dostępności – z uwzględnieniem osób z dysfunkcją ruchu. Reasumując piętro w nowej odsłonie będzie posiadało: korytarz z dostępem do tarasu, dostosowaną łazienkę i trzy – różnej wielkości sale użytkowe. Całkowitej wymianie uległa instalacja elektryczna a modernizacji poddano instalację CO. W chwili obecnej – jesteśmy na etapie kładzenia nowych tynków. Co przed nami? Zadanie trudne i wymagające. Wzmocnienie ścian klatki schodowej oraz rozbiórka istniejących dotychczas schodów drewnianych na rzecz żelbetowych schodów, ze spocznikiem i możliwością poruszania się po nich schodołaza, z możliwością obrotu o 90 st. na poziomie spoczynku. O kolejnych etapach będziemy informować.

 

Czy wszystko idzie gładko? … - byłoby cudownie, gdyby tak było. Wszelkie górki, schodki i przeszkody przy wsparciu specjalistów i znawców – udaje nam się pokonywać. Jedno nie ulega wątpliwości… będzie lepiej, nowocześniej o kilka architektonicznych barier mniej. Za kilka miesięcy będziemy mogli stwierdzić… połowa budynku została wyremontowana. Czy to dużo? Tak. Z mówienia weszliśmy w etap czynu… a to krok w siedmiomilowych butach i rewolucyjny skok do przyszłości… w kulturze miasta – z uśmiecham kwituje Magda Burduk.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------

7 lutego 2023

 

Podpisano umowę na modernizację i przebudowę Domu Kultury SKŁO44


We wtorek, 7 lutego 2023 roku w siedzibie Darłowskiego Ośrodka Kultury podpisano umowę na wykonanie robót budowlanych dot. zadania pn.: „Remont z przebudową części pomieszczeń wewnętrznych budynku przy ul. Marii Skłodowskiej Curie 44”.
Umowa ta dotyczy „Galerii rybackiej i marynistycznej – stworzenia miejsca spotkań i edukacji kulturowo – historycznej mieszkańców Darłowa w budynku Domu Kultury w oparciu o regionalne dziedzictwo rybackie”.

 

Umowę podpisała: Magdalena Burduk – dyrektor Darłowskiego Ośrodka Kultury w towarzystwie głównej księgowej – Joanny Rybarczyk z wykonawcą Andrzejem Starzyńskim prowadzącym Zakład Ogólnobudowlany i Marketing Andrzej Starzyński z siedzibą w Darłowie. Przy podpisaniu umowy obecni byli: Rafał Nagórski – zastępca burmistrza Miasta Darłowo.
Zadanie to otrzymało dofinansowanie ze środków unijnych PO RYBY 2014 – 2020 w kwocie 300 tys. zł – natomiast całkowita wartość tego zadania opiewa na kwotę: 1.003.585,39 zł.
Oferta Zakładu Ogólnobudowlanego Andrzeja Starzyńskiego była jedyną, która wpłynęła na ogłoszenie o zamówieniu i spełniała warunki udziału w postępowaniu.
- Prace będą obejmowały przebudowę I piętra oraz korytarza wejściowego wraz z klatką schodową Domu Kultury mieszczącego się przy ul. Marii Skłodowskiej Curie 44 – potocznie zwanego Skło44 – mówi Magda Burduk. W ramach inwestycji zostaną rozebrane dotychczasowe schody drewniane a w ich miejscu pojawią się nowe biegi schodowe o konstrukcji żelbetowej. Co istotne – tu właśnie zostanie zamontowana platforma schodowa dla osób z dysfunkcjami co bardzo korzystnie wpłynie na dostępność kultury w mieście.
Remontowi poddany zostanie korytarz wraz z wymianą instalacji elektrycznej. To będzie miało wpływ na estetyzację tego miejsca, z którego drogi prowadzą nie tylko na piętro, ale do dobrze znanych miejsc takich jak: Pracownia Ceramiczna SKŁO44 czy Klubu Seniora Trzymaj Formę, który to właśnie pod naszym dachem ma swoją siedzibę.
Na piętrze częściowo rozebrane zostaną ściany działowe, usunięte istniejące – stare podłogi oraz zdemontowane drzwi. Tu pojawią się – nieistniejące do tej pory – toalety, w tym także ta, przeznaczona dla osób z niepełnosprawnością.
Całe piętro objęte zostanie wymianą instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania. Zmodernizowane i wyremontowane części otrzymają nowy blichtr – cały zaś obiekt wykona siedmiomilowy krok - a nawet skok do przyszłości. Skło 44 pod „liftingu” nabierze charakteru wnętrz utrzymanych w stylu loftowym. Tu dużą rolę odegrają okładziny z betonu architektonicznego i cegły. O ciepło zadba system oświetlenia galeryjnego. Nowe drzwi dopełnią całości. W małych szczegółach ukryte zostaną elementy nadające wyrazistości nowo powstającej galerii na piętrze.
Całość zadania ma zostać wykonana do końca lipca br.

 

 

Dzięki przebudowie obiekt otrzyma nie tylko nową świeżość i jakość. Możliwym będzie organizacja galerii podkreślającej nasz naturalny rodowód jakim od pokoleń jest nasze rybactwo i nadmorski charakter Darłowa.
- Faktem jest, że z pokolenia na pokolenie dziedziczyliśmy dorobek naszych poprzedników, który należy uchronić od zapomnienia. Nowa galeria rybacka i marynistyczna będzie pięknym miejscem spotkań i edukacji kulturalno – historycznej mieszkańców miasta, podkreślił podczas podpisania umowy – Rafał Nagórski.

 


----------

 

„Galeria rybacka i marynistyczna - stworzenie miejsca spotkań i edukacji kulturowo - historycznej mieszkańców Darłowa w budynku Domu Kultury w oparciu o regionalne dziedzictwo rybackie”.

 

Umowa o dofinansowanie nr 00481-6523.2-SW1610717/21/22 z dnia 12.04.2022 r.

 

Umowa związana z realizacją operacji w ramach działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, zawartym w Programie, w tym związane z realizacją operacji własnych LGD, o których mowa w art. 17 ust. 3 pkt 2 ustawy o rozwoju lokalnym, z wyłączeniem projektów grantowych, o których mowa w art. 17 ust. 3 pkt 1 ustawy o rozwoju lokalnym, w ramach celu „Propagowanie dobrostanu społecznego i dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym dziedzictwa kulturowego, rybołówstwa i akwakultury oraz morskiego dziedzictwa kulturowego”, obejmującej: Promowanie, zachowanie lub upowszechnianie dziedzictwa kulturowego rybołówstwa i akwakultury oraz morskiego dziedzictwa.

 

FOTOGALERIA