Podsumowanie XI Festiwalu Filmów Skandynawskich

24 lipca 2011r. zakończył się XI Festiwal Filmów Skandynawskich zorganizowany przez Darłowski Ośrodek Kultury we współpracy z Duńskim Instytutem Kultury i Det Danske Filminstitut.
W ramach festiwalu obok projekcji filmowych odbyło się spotkanie ze specjalnie zaproszonym gościem, wystawa i konkurs filmowy.


Pierwszy dzień to przede wszystkim otwarcie wystawy poświęconej 800 – leciu utworzenia Opactwa Cystersów w Asylum należącym w Szwecji. Więcej na temat wystawy można poczytać na http://arkadiuszklimowicz.pl/kultura. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonał dyrektor Darłowskiego Ośrodka Kultury Arkadiusz Sip razem z kierownikiem i pomysłodawcą festiwalu Jerzym Piotrowskim. Następnie zgromadzoną publiczność zaproszono do wysłuchania koncertu muzyki skandynawskiej i filmowej w wykonaniu TODO ART TRIO.


Przez siedem dni widzowie mogli obejrzeć 31 wybitnych dzieł filmowych kina skandynawskiego. Między innymi perełki takie jak: „Melancholia”, (nagroda filmowa w Cannes dla najlepszej aktorki Kristen Dunst) oraz „W lepszym świecie” (OSKAR w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny). Sukcesem tegorocznego festiwalu był fakt iż duża część prezentowanych filmów swoje premiery kinowe w Polsce będzie miała dopiero w grudniu 2011 i styczniu 2012 roku.


Na wszystkie seanse wstęp był bezpłatny. Filmy wyświetlane były w większości w Kinie Bajka w Darłowie gdzie zgromadziły wielu fanów kina skandynawskiego, a najwięcej publiczności zgromadziły filmy: reż. Lars Von Trier „Melancholia” oraz „Pewien dżentelmen” reż. Hans Petter Moland, „W lepszym świecie” reż. Susanne Bier, „Kobieta, która pragnęła mężczyzny” reż. Per Fly. Część filmów można było zobaczyć również w Darłówku. 19 lipca wieczorem ponad 150 osób obejrzało dramat „Ach śpij kochanie” na seansie plenerowym nad rzeką przy Kapitanacie Portu. Dwa kolejne seanse były wyświetlone w nowopowstałym Terminalu Sztuki (wcześniej terminalu pasażerskiego).


Gwiazdą festiwalu był duński reżyser Jacob Dammas, który obok Helge Rennera jest współtwórcą filmu „Pomorskie Iluzje”. Podczas spotkania z reżyserem zaprezentowano fragmenty ukazujące kilka epizodów z życia mieszkańców Darłowa i okolic.


Na zakończenie festiwalu rozstrzygnięty został plebiscyt na „najlepiej oceniony film”. W głosowaniu publiczności bezapelacyjnym zwycięzcą został film „W lepszym świecie” (reż. Susanne Bier). Pierwszą nagrodę - kolacja dla dwóch osób w darłowskiej restauracji Bagatella - zdobyła mieszkanka Darłowa Ewa Dulewicz. Drugą i trzecią nagrodę – karnety do Kina Bajka do końca roku – wylosowali Michał Czajkowski i Paweł Tarnionek.


Tegoroczny festiwal uważa się za bardzo udany a potwierdzeniem tego są wpisy publiczności, które zostaną umieszczone w Księdze Pamiątkowej Festiwalu: „Świetny festiwal! Michał Pamuła z Katowic”, „To filmy zmuszające do większej refleksji. Jan Byrwa. Darłowo”, „Wspaniały festiwal. Jestem oczarowana. Zdzisława Byrwa Darłowo” itp.
Do zobaczenia za rok! Organizatorzy festiwalu.

Monika Ferka (DOK)

.........................................................................................................................................................................

 

 

Spotkanie z duńskim reżyserem filmu o Darłowie, jakiego nie znamy

"22 lipca w Kinie Bajka w Darłowie w ramach 11. Festiwalu Filmów Skandynawskich odbył się pokaz fragmentów filmu zatytułowanego „Pomorskie Iluzje", którego producentami, reżyserami, kamerzystami i montażystami są dwaj koledzy Jacob Dammas z Danii i Helge Renner z Niemiec.
„Film pokazuje kilka starannie wyselekcjonowanych epizodów z życia mieszkańców Darłowa i pobliskich wsi, którzy żyją własnym rytmem i prawie nie zauważają procesu przemian, jakie dokonały się w okresie ostatnich dwudziestu lat. Sędziwy pan Jan vel Luciano pielęgnuje zapomnianą nieco sztukę iluzjonistyczną i chwali komunizm. Mark, zafascynowany ciężkimi militariami kowboj z Kolorado, mimo seksistowskich poglądów podbija serca okolicznych panien, a towarzyszący mu w roli tłumacza młody niedorajda Michał vel Mike liczy na to, że któregoś dnia i jemu wreszcie się uda. Z trudem, bo od pięciu lat powstaje film mający charakter dokumentalny. To nie będzie film, który pokazuje piękno Darłowa, lecz subiektywny dokument o zapyziałej po pegerowskiej prowincji. W całości obejrzymy film po jego projekcji w niemieckich mediach w roku Piłkarskich Mistrzostw Europy.
Reżyser Jacob Dammas urodził się w 1979 r. w Kopenhadze. Jest synem polsko-żydowskich imigrantów z marca 1968. Ukończył kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Jest absolwentem Communication Studies na Uniwersytecie Roskilde w Danii, studiów filmowych na Uniwersytecie Ryerson Polytechnic w Toronto oraz Concordia University w Montrealu. Jest twórca znanego filmu dokumentalnego „Kredens".”

  www.darlowo.pl    L. Walkiewicz